2020: «Газпром» близько

Росія устами віцепрем’єра Дмитра Козака визнала, що NordStream2 почне працювати не раніше 2020 року. Це означає, що переговори між Україною, Росією та ЄС про транзит територією нашої держави російського газу отримають додатковий імпульс.

Нагадаю, що контракт про умови транзиту газу територією України завершує свою дію 31 грудня 2019 року. Днями «Газпром» надіслав офіційну пропозицію продовжити його на рік (документ існував з січня 2009 року, його підписання освятили свого часу прем’єри Юлія Тимошенко та Володимир Путін), при цьому відмовившись від обопільних претензій у судах. В перекладі з російської офіційної: «Нафтогаз України» має відмовитися від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. Для Росії виконати умови його рішення виглядає політично неможливим.

Кілька раундів переговорів про транзит газу до ЄС вже пройшли, і особливого успіху у них не спостерігається. На відміну від попередніх років представники Європейського Союзу не підтримують російську позицію, а намагаються відігравати роль ефективного та, ніде правди діти, зацікавленого посередника. І тут варто навести важливі цифри: пропускна спроможність української ГТС складає 140 мільярдів кубометрів «блакитного золота» на рік, для забезпечення рентабельності її функціонування необхідно прокачувати не менше 30 мільярдів. Росія ж веде мову про 15 мільярдів кубометрів, роблячи ставку на шантаж контрагента. У цьому, до речі, немає нічого дивного, бо Кремль має значний досвід використання енергетичної зброї.

Німеччина, на територію якої доправляє обсяги вуглеводнів NordStream (перша черга газопроводу була споруджена у 2010 – 2020 роках), намагається зберегти рівновіддаленість, і Ангела Меркель, і міністр закордонних справ Гайко Маас стверджують, що Путін гарантував збереження українського транзиту. Проте вірити президенту Росії можуть хіба що його західні партнери, Україна для цього не має об’єктивних підстав.

Не виключено, що Росія наполягатиме на включенні газового питання до порядку денного Нормандської зустрічі, призначеної на 9 грудня. Політично це для неї вигідно, адже Німеччина і Франція купують значні обсяги російського газу, і залишаються чутливими для аргументів Кремля. Росія ж ставить на меті, починаючи з 2020 року, суттєво мінімізувати роль України у забезпеченні енергетичної безпеки Європи. Тому варто очікувати інформаційних атак про ненадійність української ГТС та сувору-сувору зиму, яка насувається на європейський континент. У цьому тактика Кремля є незмінною, і відповідати їй можна лише з холодною головою та усвідомленням власних національних інтересів.

© Євген Магда

Будьте першим, щоб коментувати на "2020: «Газпром» близько"

Залишити коментар

Войти с помощью: 

Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований.


*