Чи продовжиться падіння рейтингів?

З 4 по 19 листопада було проведено загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  Київським міжнародним інститутом соціології. Результати дослідження зафіксували посилення негативних тенденцій щодо ситуації в країні загалом і щодо дій влади зокрема. Так, 39% опитаних вважають, що країна рухається у неправильному напрямку, 36% – що у правильному. Для порівняння, у серпні 23% вважали, що напрям руху є неправильним, а 50% – що правильним.

Ще одним важливим показником є ставлення громадян до народних депутатів. 41% переважно негативно ставиться до того, що більшість новообраних депутатів ніколи не займалися політикою. Ця цифра є показовою, тому що однією з передвиборчих технологій партії «Слуга народу» було саме акцентування уваги виборців на позасистемністю кандидатів, їхній політичній незаангажованості, а отже – щирості та чесності. Проте, пройшло декілька місяців і ситуація кардинально змінилася. Це може бути пов’язано як з численними скандалами щодо депутатів від «Слуги народу», так і зростанням рівня розуміння, що кожен в цьому житті має займатися своєю справою.

На сьогодні ключовим питанням залишається проблема подальшого падіння рейтингів влади та президента України зокрема. З високою ймовірністю, таке падіння продовжиться і цьому є об’єктивне пояснення.

По-перше, перемога Зеленського та «Слуги народу» – суто емоційне явище. Люди голосували емоціями, а емоції передбачають бажання швидкого результату. Звісно, що швидкого результату наразі влада не може дати. І навіть не тому, що не хоче, а просто у країні, де шостий рік йде війна, корупція стала чимось вже з розряду національної традиції, чвари і суперечки – звичне явище, не може бути швидких змін. Але люди не хочуть цього розуміти та приймати, тому що й надалі керуються емоціями.

По-друге, розпочався опалювальний сезон. Маємо невизначеність щодо постачання газу. Обговорюються варіанти нового договору з Газпромом. З високою ймовірністю влада буде змушена підвищити тарифи на електроенергію. І все це відобразиться у платіжках громадян України, що не сприятиме зростанню рейтингів ані президента, ні його команди. Крім того, така ситуація тільки посилюватиме стереотип, що діюча влада така сама, як і усі попередні.

По-третє, попереду зустріч нормандської четвірки. Які рішення будуть прийняті у Парижі щодо Донбасу, достеменно невідомо, але багато кому з українців не сподобається особливий статус для ОРДЛО та вірогідність прямих переговорів української влади з керівниками сепаратистів. Тому, можна прогнозувати зростання ризику соціально-політичних заворушень в країні, що аж ніяк не підвищить рейтинг влади.

І четвертий фактор – можлива інфляція і навіть дефолт. Місія МВФ поїхала з України так і не досягнувши угоди щодо чергового кредиту. 19 грудня Шостий апеляційний адмінсуд розгляне апеляцію держави на рішення Окружного адмінсуду про скасування націоналізації ПриватБанку. Якщо рішення буде на користь Ігоря Коломойського, МВФ може припинити переговори про нову програму для України, а ПриватБанк повернеться у власність Ігоря Валерійовича, що не сподобається не тільки МВФ, але й нашим іноземним партнерам та інвесторам.

Наразі Володимир Зеленський має можливість зупинити падіння рейтингів. Для цього потрібно визначити власну позицію та провадити політику, яка буде захищати інтереси держави, а не окремих осіб чи базуватися на симпатіях виборців. Врешті решт, симпатії – досить мінлива субстанція, а національні інтереси – вічні.  

© Сергій Постоловський

Будьте першим, щоб коментувати на "Чи продовжиться падіння рейтингів?"

Залишити коментар

Войти с помощью: 

Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований.


*