Мокра і холодна погода може викликати рак? – дослідження вчених США

Вперше дослідження виявляє зв’язок між життям у холодних, вологих регіонах та збільшенням поширеності раку. Висновки викликають подив та, ймовірно, дискусії.

Вчені давно встановили, що посилення впливу ультрафіолетових (УФ) променів сонця збільшує ризик раку шкіри. Та нове дослідження вказує, що опади і прохолодний клімат проживання також можуть відігравати роль факторів ризику.

Минулі дослідження показали, що в різних регіонах США спостерігається дивовижна кількість невідповідності між захворюваністю на рак та смертністю. Зокрема, найвищі темпи, схоже, спостерігаються у напрямку Східного узбережжя.

Автори останнього дослідження пояснюють, що це “пов’язували із расовими, етнічними, поведінковими, соціальними, економічними відмінностями та стилем життя”. Екологічні та професійні чинники, такі як забруднення повітря і вплив пестицидів та розчинників, також можуть зіграти свою роль.

Перелік факторів ризику раку вже довгий, але дослідники продовжують працювати над розкриттям всього спектру.

Нове дослідження, опубліковане в журналі Environmental Engineering Science, вивчає потенційну роль опадів та кліматичної зони проживання у ризику захворюванності на рак.

У цій роботі автори визначають кліматичну зону як “змінну, яка поєднує температуру та рівень вологості в даній місцевості”.

Припущення вчених полягає не в тому, що підвищена кількість опадів, температура та вологість безпосередньо спричиняють рак. Натомість вони пояснюють, як саме ці кліматичні фактори “можуть діяти як носії канцерогенів або збільшувати їх природну біотичну генерацію”.

Для дослідження вчені зібрали дані про рак молочної залози, яєчників, легенів, колоректальний рак та рак простати. Вони також мали доступ до даних на рівні округу щодо онкологічної захворюваності, клімату та демографії.

Через великий розмір наборів даних, дослідники вирішили проаналізувати вибірково 15 штатів. Це Арізона, Арканзас, Каліфорнія, Коннектикут, Джорджія, Айова, Массачусетс, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Оклахома, Південна Кароліна, Техас, Юта, Вашингтон та Вісконсін.

 Аналізуючи дані, вчені брали до уваги також вік, стать, етнічну приналежність, рівень доходу, оскільки це все може впливати на розповсюдженість раку серед населення. Навіть після внесення цих коригувань вони виявили помітну кореляцію.

В цілому рівень захворюваності на рак був вищим у дуже холодних регіонах порівняно з жарким сухим кліматом. Однак, коли команда розбила рак на типи, були деякі винятки. Наприклад, рак легенів був найпоширенішим у гарячих і сухих зонах.

Дослідження має певні обмеження. Наприклад, дослідники проаналізували лише 15 штатів, тож ця модель не може бути справедливою для всіх штатів,  тим паче для інших країн.

Варто також зазначити, щовчені не враховували всіх типів раку в своєму аналізі. Різні типи раку можуть не підпадати під цю закономірність – як це є у випадку з раком легенів.

Також характер спостережувальних досліджень означає, що можуть існувати й інші змінні, що зумовлюють взаємозв’язок, який цей аналіз не охопив.

Оскільки це було першим подібним дослідженням, для підтвердження результатів необхідні подальше вивчення.

Як дощ може вплинути на рівень онкологічних захворювань?

У авторів дослідження є кілька теорій, які допоможуть пояснити цей незвичайний взаємозв’язок. Наприклад, вони пояснюють, що на Східному узбережжі посилена кількість опадів вилучає лужні елементи, такі як магній та калій, з ґрунту. Це робить грунт більш кислим.

У кислих грунтах, а також у більш холодних зонах частіше зустрічаються окислювачі аміаку.

Ці бактерії перетворюють аміак в нітрити. У більш кислих умовах нітрити можуть перетворюватися на азотисту кислоту, яка виділяється в атмосферу. Азотиста кислота належить до канцерогенів.

В такому випадку, можна очікувати, що канцерогени, які потрапляють у повітря, найбільше вплинуть на поширеність раку легенів – але дослідники виявили, що це не так.

Інший можливий чинник зв’язку між підвищеною кількістю опадів і поширеністю раку включає вітамін D. Шкіра виробляє вітамін D у відповідь на УФ-випромінювання від сонця.

Деякі дослідники припускають, що дефіцит вітаміну D може бути фактором певних видів раку у регіонах, де менше сонячного світла.

Інша теорія, яку окреслюють автори дослідження, передбачає перевантажений обмін речовин. Вони пояснюють, що в холодніших кліматах організм піддається метаболічному стресу намагаючись підтримувати температуру тіла. Це додаткове напруження, як вони теоретизують, може збільшити ризик раку.

Потрібно дочекатись більш складних та багатогранних досліджень, перш ніж ми зможемо визначити, чи має право на життя наведена вище теорія вчених.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/

© Марина Шелест

Будьте першим, щоб коментувати на "Мокра і холодна погода може викликати рак? – дослідження вчених США"

Залишити коментар

Войти с помощью: 

Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований.


*