Спи солодко: міцний сон лікує від стресу та тривоги

Нове дослідження вчених з Каліфорнійського університету доводить, що безсонна ніч може призвести до 30-відсоткового підвищення рівня емоційного стресу.

Що стосується контролю над тривожними розладами, то Макбет Вільяма Шекспіра мав рацію, коли називав сон «лікуючим бальзамом хворої душі». Відомо, що ніч здорового сну ефективно стабілізує емоційний фон, разом із цим, безсонна ніч може викликати 30% підвищення рівня тривожності, згідно з новими дослідженнями Каліфорнійського університету в Берклі.

Дослідники виявили, що найбільшу антистресову дію забезпечує фаза глобокого сну або, як її ще називають, повільнохвильовий сон (дельта-сон) чи фаза із нешвидким рухом очей, стан, при якому нейронні коливання високо синхронізуються, знижується частота серцевих скорочень і артеріальний тиск.

“Ми визначили нову функцію глибокого сну, яка зменшує тривогу протягом ночі шляхом реорганізації зв’язків у мозку”, – говорить старший автор дослідження Меттью Уокер, професор нейронауки та психології в Берліні. “Глибокий сон працює як природній анксіолітик (психотропний заспокійливий засіб), доки ми отримуємо його щоночі”.

Отримані результати, опубліковані 4 листопада у журналі Nature Human Behavior, демонструють один із найсильніших нервових зв’язків між сном і тривогою. Вони також вказують на сон як на природний, нефармацевтичний засіб від тривожних розладів, які діагностовано на сьогодні у 40 мільйонів дорослих американців, і кількість яких тільки зростає серед дітей та підлітків.

“Наше дослідження настійно говорить про те, що недостатній сон посилює рівень тривожності і, навпаки, глибокий сон допомагає зменшити такий стрес”, – сказав ведучий автор дослідження Еті Бен Саймон, постдокторант Центру науки про сон людини при Берліні.

У серії експериментів з використанням функціональної МРТ та полісомнографії, серед інших заходів, Саймон та колеги-дослідники сканували мізки 18 молодих людей, коли вони переглядали емоційно збуджуючі відеокліпи після повноцінного нічного сну, а також після безсонної ночі. Рівні тривожності вимірювались після кожного сеансу за допомогою спеціалізованної анкети.

Після ночі без сну сканування мозку показало відключення медіальної префронтальної кори, що, як правило, допомагає тримати нашу тривожність під контролем, тоді як глибокі емоційні центри мозку були надмірно активними.

“Без сну ситуація виглядає майже так, ніби мозок натискає на педаль «емоційного прискорювача», при цьому не маючи змоги загальмувати”, – каже Уокер.

Після повноцінного нічного сну, під час якого вимірювали хвилі мозку учасників за допомогою електродів, розміщених на голові, результати показали, що рівень їх тривожності значно знизився, особливо в тих, хто пройшов фазу більш низькочастотного сну.

“Глибокий сон відновив передню частину механізму мозку, який регулює наші емоції, знижуючи емоційну та фізіологічну реактивність і запобігаючи ескалації тривоги”, – сказав Саймон.

Окрім лабораторних експериментів, дослідники провели онлайн-дослідження, під час якого вони відстежували 280 людей різного віку щодо змін їх кількості і якості сну, та рівня тривожності протягом чотирьох днів поспіль. Висновки були ті самі.

“Люди з тривожними розладами зазвичай повідомляють про порушений сон, але рідко таке поліпшення сну розглядається як клінічна рекомендація щодо зниження тривожності”, – говорить Саймон. “Наше дослідження не тільки встановлює причинно-наслідковий зв’язок між сном і тривогою, але і визначає фазу глибокого сну, яка потрібна нам для заспокоєння перенапруженого мозку”.

На суспільному рівні “результати свідчать про те, що загальне зменшення кількості сну у більшості індустріально розвинених країн та помітна ескалація тривожних розладів у цих самих країнах, можливо, мають не випадковий, а причинно-наслідковий зв’язок”, – робить припущення Уокер. Отже, найкращий міст між відчаєм і надією – це ніч повноцінного сну.

Джерело: //www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191104124140.htm

© Марина Шелест

Будьте першим, щоб коментувати на "Спи солодко: міцний сон лікує від стресу та тривоги"

Залишити коментар

Войти с помощью: 

Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований.


*